Premiera filmu „Zapomniane męczeństwo” odbyła się 23 maja 2012 r. w poznańskim kinie Rialto. Już na kilka dni przed nią zabrakło wejściówek, a sala była wypełniona po brzegi. Wśród gości byli m.in. abp Stanisław Gądecki, bp Marek Jędraszewski , wiceprezydent Poznania Dariusz Jaworski , dyrektor Oddziału IPN w Poznaniu Rafał Reczek i dyrektor Wielkopolska SKOK Jarosław Kazimierski. 25 maja o premierze napisała Katolicka Agencja Informacyjna . Oto ta depesza.

Poznań: premiera filmu o abp Baraniaku

„Zapomniane męczeństwo” to tytuł filmu dokumentalnego o abp. Antonim Baraniaku. Premiera obrazu o więzionym i torturowanym przez komunistyczny reżim najbliższym współpracowniku prymasów Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego w reżyserii Jolanty Hajdasz odbyła się 23 maja w poznańskim kinie „Rialto”.
- Ten film powstał z myślą o tym, by nie zaginęła pamięć o abp. Baraniaku, o jego nieugiętej postawie i o tym co przeżył podczas uwięzienia w więzieniu na warszawskim Mokotowie – podkreśliła na premierze reżyser produkcji. Jak zaznaczyła, była przekonana, że musi on powstać, bowiem odchodzą ostatni świadkowie życia abp. Baraniaka.
Jolanta Hajdasz dotarła do materiałów archiwalnych, filmów i zdjęć, zgromadzonych m.in. w IPN-nie oraz w Archiwum Archidiecezjalnym. Autorka scenariusza zawarła nagrane na taśmie magnetofonowej świadectwo ks. Grzegorza Banaszaka o spotkaniu arcybiskupa z grupą kilku polskich księży w Rzymie. Arcybiskup jedyny raz opowiedział o swoim pobycie w więzieniu. Wśród nagrań jest też fragment kazania wygłoszonego przez prymasa Wyszyńskiego podczas Mszy św. pogrzebowej abp. Baraniaka. - Ten film musi mieć swoją kontynuację. Uważam, że trzeba zacząć realizować wolę Jana Pawła II, który zachęcał do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego abp. Baraniaka – powiedziała reżyser.
Sylwetka abp Baraniaka
Abp Antoni Baraniak urodził się 1 stycznia 1904 roku we wsi Sebastianowo w Wielkopolsce. W młodości wstąpił do zgromadzenia salezjanów. Przed wojną został sekretarzem ówczesnego Prymasa Polski, kardynała Augusta Hlonda, a po wojnie – Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W roku 1951 papież Pius XII mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej.
We wrześniu 1953 roku został aresztowany i wtrącony na trzy lata do więzienia na warszawskim Mokotowie, gdzie był torturowany i szykanowany. Rok po odzyskaniu wolności został metropolitą poznańskim. Mimo sprzeciwu władz, w 1966 roku zorganizował w Poznaniu obchody tysiąclecia Chrztu Polski. Abp Baraniak zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 13 sierpnia 1977 r. Został pochowany w podziemiach poznańskiej katedry.
W czerwcu 2011 r. Instytut Pamięci Narodowej – Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie umorzyła śledztwo w sprawie znęcania się fizycznego i moralnego nad bp. Antonim Baraniakiem w latach 1953–1955 przez funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa publicznego.

msz / Poznań
Źródło : KAI